Vážení pedagogové,
níže nabídka filmů vhodných pro školní projekce od mateřských škol po střední.

Ceny jednotlivých projekcí určuje výhradně distributor filmu, pohybují se od 60 Kč a jsou závislé na počtu žáků a na termínu. Čím déle od premiéry, tím levněji. Učitelský doprovod je vždy zdarma. 

V případě vašeho zájmu nás kontaktujte na e-mailové adrese kino@prodance.cz nebo telefonicky 607 561 544 – Michala Sedlmaierová.

Film Všechno dobře dopadne

Vačelí královna neboli matka, trubci a dělnice. Pracovitost, pospolitost a nezištnost ve jménu funkčního společenství, v němž nezbývá prostor pro egocentrismus. Poetická esej líčí fascinující svět včelích úlů, jejichž uspořádání dává za příklad lidské societě. Díky pozorování hmyzu a rozhovorům se včelaři i odkazům z knihy Radomila Hradila „Včely a jejich svět“ se dozvídáme, že včela, jakožto objektivně nejdůležitější stvoření na Zemi, se stala ohroženým druhem přičiněním lidstva, jehož chamtivost a sobeckost může dospět k jeho záhubě. Je však zřejmé, že pro Zemi vše dobře dopadne, ať už s lidstvem, či bez ně.

Film Doručovací služba čarodějky Kiki

Malá čarodějka Kiki se spolu se svým mluvícím kocourem Džidžim vydává na zkušenou do světa. V prostředí malebného přímořského městečka je čekají velká i malá dobrodružství. Vynalézavá a odhodlaná Kiki využije svou schopnost létat a založí si doručovací službu, aby se mohla stát opravdovou samostatnou čarodějkou. Jedinečný film z produkce studia Ghibli, které celý svět okouzlilo tituly jako Můj soused Totoro či Cesta do Fantazie, uhrane svou magickou atmosférou a hravým ztvárněním radostí i strastí dospívání.

Film Websterovi ve filmu

Mohlo by se zdát, že Lili Websterová (Ivana Korolová) je pavoučí holčička jako každá jiná. Spolu se svým starším bráchou (Adam Mišík), starostlivou maminkou (Ivana Chýlková), chápajícím tatínkem (Jaromír Dulava) a čipernými prarodiči (Jiří Lábus) žije v kokonu nad výtahovou šachtou, chodí do školy a ráda si hraje s kamarády. Lili je ale neobyčejně zvídavá a odvážná, a tak se jí občas stane pořádný průšvih. Třeba tenkrát, když měla zodpovědnost za hlídání much a všechny jí uletěly, nebo když se nechala napálit podvodníkem na internetu. Humorné i laskavé příběhy propletené nečekaným dobrodružstvím se v rodinném animovaném filmu věnují každodenním dětským radostem i trápením a ukazují, že nejpevnější síť je rodina.
Metodika pro MŠ    |    Metodika pro ZŠ

Film Kvík

Film nabízíme cca od 20. listopadu a je vhodný pro děti od 3 let. Devítiletou Babs čekají tyhle prázdniny hned dvě báječné věci. Nejdříve zjistí, že ten starý pán s velkým kufrem, který se znenadání objevil u nich doma, je její dědeček, o kterém nikdy neslyšela. A hlavně – děda Tuitjes jí dá k narozeninám roztomilé malé prasátko. Jenomže Kvík, jak se tenhle dáreček jmenuje, je přeci jenom čuník a Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky.
Film je dabovaný.

Film Planeta Praha

Na vzrušující a dobrodružnou výpravu do městské džungle vás zvou tvůrci Planety Česko. V hlavních rolích špačci, kosi, sokoli, vodní ptáci, nutrie, roháči, hrobaříci, netopýři, křečci, mufloni aj. Natáčelo se v liduprázdné Praze loňského roku a uvidíme díky tomu naprosto unikátní záběry prázdných ulic plných zvířat.
Komentář čte Jiří Macháček.

Film Rakeťák

Každá generace má svého .. animovaného hrdinu. Buzz Rakeťák je kabrňák a zkušený člen Vesmírného ochranného sboru. Jeho velitelka i posádka se vracejí domů ze své aktuální mise. Přibližně 4,2 milionu světelných let od Země je senzor upozorní na přítomnost blízké nezmapované planety. Buzz rozhodne, že si jejich průzkumná loď udělá menší okliku a neznámou planetu T’Kani Prime.. prozkoumá.
Film je dabovaný i v originálním znění s titulky.

Od 8.12 Film Srdce dubu

Kdesi na Zemi stojí starý dub. Již přes dvě stě let chrání mohutnou korunou své nájemníky jako dobrý král své království. Dokument Srdce dubu přináší dechberoucí dobrodružství obyvatel jednoho stromu. Takovou akci byste od „obyčejných“ mravenců, veverek a polních myší nikdy nečekali. Podívaná stvořená pro velké plátno vám otevře oči a vtáhne vás do světa dobrodružných příběhů a zvláštních zážitků. Až příště půjdete kolem jednoho z takových stromů, zastavte se a chvíli tiše pozorujte. Možná nějakého akčního hrdinu potkáte naživo a zažijete vlastní nezapomenutelné dobrodružství…
Metodické listy 1 | Metodické listy 2 | Metodické listy 3

Film Princezna rebelka

Animované dobrodružství z jednoho království, kde se malá uličnice a rebelka začne vydávat za princeznu. Přepych na hradě si ale dlouho neužívá, protože vyráží na dobrodružnou cestu za záchranou korunního prince. Pro filmové dobrodružství a lumpárny princezny rebelky jsou prázdniny tou nejlepší dobou.
Film je dabovaný.

Film Sněžný kluk

Jestli chcete zažít parádní dobrodružství, běžte se podívat na střechu vašeho domu. Možná se tam skrývá ztracený a vyděšený yetti, který neví, kudy se vrátit k rodičům. Tvůrci slavné série Jak vycvičit draka natočili další pohádkový příběh, který vás chytne za srdce.

Film DC: Liga supermazlíčků

Když je Liga spravedlnosti zajata Lexem Luthorem, Supermanův pes Krypto vytvoří tým domácích mazlíčků z útulku, kteří dostali superschopnosti: ohař jménem Ace, který se stane supersilným a nezničitelným; prase jménem PB, které může dorůst obřích rozměrů; želva jménem Merton, která se stane superrychlou; a veverka jménem Chip, která získá elektrické schopnosti.

Film Velký červený pes Clifford

Když si ho Emily pořídila, byl Clifford malé, roztomilé a červené štěně. Přes noc se z něj ovšem stal obro-vský hafan. A když říkáme obrovský, myslíme tím, že na výšku měří skoro tři metry. V malém městském bytě je takový pes hodně nepraktický. Jenže Emily ho zbožňuje a za žádnou cenu se ho nevzdá. Komedie Velký červený pes Clifford je adaptací stejnojmenné populární dětské knížky Normana Birdwella.
Film je v českém znění.

Film Ježek Sonic 2

Sonic je v kurzu prostě pořád a v patách má pořád svého neúnavného pronásledovatele, Doktora Robotnika, ale také věčně naštvaného ježuru Knucklese nebo Miles Powerse alias Tails.
Film je v českém znění nebo v oroginálním s titulky.

Film Divoký Spirit

Holka jménem Lucky hledala tak dlouho spřízněnou duši, až našla koně. Divoký mustang Spirit jí dokáže, že přátelství na život a na smrt nemusí být jenom mezi lidmi. Studio DreamWorks Animation (Shrek, Jak vycvičit draka, Madagaskar), natočilo další pohádku, která chytne diváky za srdce.

Od 10.12. Film Největší dar

Osudy svérázných obyvatel vesničky se protnou s prastarými slovanskými bohy Peruna, Radegasta nebo Černoboga. Bohyně zimy Morena nechce předat žezlo nad světem jarní Vesně a lidé s bohy musí spojit své síly, aby se společně pokusili dát věci do pořádku. Hrají: Sabina Rojková, Bolek Polívka, Jiří Dvořák, Petr Vančura, Anna Polívková, Petr Čtvrtníček aj.

Od 15.11. Film Princ Mamánek

Nedejte na recenze, je jiná, ale krásná. Ludvíkovi je 39, bydlí u rodičů (vlastně nikdy neopustil zámecký areál) a do ženění se nežene. Jenže králi dojde trpělivost a vykopne ho ze zámku. Ludvík se vydá na cestu s rytířem Hudrovalem a měl by najít paní Smrt a navíc k tomu najde i lásku. Hrají: Jan Budař, Ondřej Vetchý, Veronika Khek Kubařová aj.

Film Tajemství staré bambitky 2

Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery Aničky, trochu nešikovného prince Jakuba a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba. A po letech…

Film Princezna zakletá v čase

Princeznu Ellenu od narození provází příslib mocné kletby, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien. Kletba se má naplnit v den Elleniných dvacátých narozenin, jakmile zapadne slunce. Avšak ve chvíli, kdy zajde poslední sluneční paprsek a vše se zdá ztraceno, princezna zjišťuje, že zůstala uvězněná v čase. Pokaždé, když se kletba naplní, Ellena procitne do dne svých dvacátých narozenin a je nucena ho prožít celý znovu. Aby zachránila své království i sebe samotnou, musí v sobě nalézt odvahu a čisté srdce a dávné kletbě se jednou provždy postavit.

Od 8.12. Film Princezna zakletá v čase 2

Mnohem výpravnější, mnohem dobrodružnější, s výbornou hudbou a stejně výborné jako první díl. Fantazy pohádka dokazuje, že má na to, aby se z Princezny zakleté v čase stala regulérní frančíza. Snad příště dostane více prostoru i staletá čarodejnice, to je zkrátka nevyužitý potenciál!

Film Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Ve snímku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství filmový svět studia Marvel otvírá brány do paralelních světů a dává do nich nahlédnout jako nikdy předtím. Vydejte se do neznáma s Doctorem Strangem, který za pomoci starých známých a nových spojenců vstupuje do šílených a nebezpečných paralelních světů mnohovesmíru, aby se utkal se záhadným soupeřem.
Film je dabovaný i v originálním znění s titulky.

Film Thor: Láska jako hrom

Thor už není s Jane asi 8let, 7 měsíců a 6 dní, ale kdo by to počítal, a k jeho překvapení zjišťuje, že ovládá mocné kladivo Mjolnir stejně jako on. Společně se vydávají na vesmírné dobrodružství, aby odhalili tajemství Gorra a zastavili ho dříve než bude pozdě.
Film je dabovaný i v originálním znění s titulky.

Film Zakletá jeskyně

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat.

Film Spider-Man: Bez domova

Na konci minulého dílu Mysterio celému světu práskne, že Peter Parker je Spider-Man a on už nedokáže oddělit odpovědnost superhrdiny od běžného života. Doktor Strange mu má pomoci tajemství obnovit, ale kouzlo způsobí trhlinu v realitě, jíž do světa proniknou ti nejmocnější zloduši, kteří kdy bojovali se Spider-Manem v paralelním světě.
Film je dabovaný i v originálním znění s titulky.

Film Vlk a lev: Nečekané přátelství

Dvacetiletá dívka Alma přeruší své studium hry na piano a odjede na nějaký čas na chatu po svém dědečkovi, která leží na ostrově uprostřed majestátní kanadské divočiny. Brzy potom se její život obrátí vzhůru nohama a navždy změní. Po letecké havárii v lesích objeví malé lvíče určené pro výcvik v cirkuse a současně s tím se ujme i mláděte vzácného stříbrného vlka, kterého do chaty přinese vlčice uvyklá na přítomnost a přízeň jejího dědy.
Film je dabován.

Film Děda, postrach rodiny

Peter toho se svým dědou prožil hodně, vždycky k sobě měli blízko a oba byli pochopitelně nadšení z toho, že se má dědeček nastěhovat k nim domů. Ale chyba lávky. Rodinná komedie ve stylu Sám doma.
Film je dabován.

Film BANGER.

Rap je hudba ulice Banger působí jako film ulice. Unikátní film, který popisuje příběh odehrávající se během jedné noci plné kokainu a rapu. A parádních hereckých výkonů. S mladým raperem Alexem se nečekaně rozejde přítelkyně Sára. Podle Alexe existuje jen jediná cesta, jak ji může získat zpět, a to nahrát banger. Honba za slávou a respektem na hudební scéně se přetaví v zoufalý a nebezpečný čin ohrožující desítky mladých lidí na životě. Hrají: Adam Mišík, Marcel Bendig, Sergei Barracuda, Anna Fialová aj.

Film Jurský svět: Nadvláda

Velkolepá tečka za Jurským parkem a Jurským světem hledá odpověď na otázku, zda bychom mezi dinosaury přežili i my. (Nepřežili). Colin Trevorrow, režisér prvního dílu, pod bedlivým dozorem produkujícího Stevena Spileberga, natočil sen každého fanouška napětí, akce a pravěkých ještěrů.
Film je v originálním znění s titulky nebo v českém znění.

Film Minamata

Dříve obletovaný fotograf Eugene Smith (Johnny Depp) žije osamocen a ke dnu lahve nemá daleko. Náhlá cesta do japonského města Minamata, kde bezskrupulózní korporace znečišťuje pobřežní vody rtutí, však jeho životu vtiskne nový smysl. Deppem produkované, na jeho výrazném herectví založené drama, vypráví o odvaze potřebné k boji s bezprávím.
Film je v originálním znění s titulky.

Film Abstinent 

Jak rychle se lze dostat na dno lahve i života? Jak těžké je se od něj odrazit? Příběh o mládí, svobodě, hledání, snech, realitě, o ztracenosti. Příběh o dnešních dětech. Příběh o vašich žácích. V hlavní roli kluka, který měl “rodiče v pohodě a díky bohu si ho moc nevšímali” uvidíme Josefa Trojana. Režie: Jakub Vigner.

metodické listy pro pedagogy

Film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa

Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Výpravná reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní?

Film Jan Žižka

Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří.
Film je v dabované verzi i v anglickém znění s titulky a formáty jsou „Vhodné od 12 let“ a „vhodné od 15let“. Doporučuji verzi 12+ a dabovanou. Angličtina z Žižkových úst zněla divně;)

Dokument Top Gun: Maverick 

Je to prostě fenomenální film. Poctivá, výsostně napínavá a divácky atraktivní podívaná. Tom Cruise dal Maverickovi nejen správný chlapácký frajerství, ale i pořádnou porci citu a rozervanosti. Kritici, diváci, děti, ženy i dědové svorně pokyvují hlavami a ví, že právě viděli film roku.
Film je v originálním znění s titulky nebo v českém znění.

Dokument Jizerské hory 

Málokteré pohoří v České republice poznamenala činnost člověka tak, jako Jizerské hory. Přestože dnes patří k často vyhledávaným cílům turistů, skrývají i mnohá tajemství, za kterými se tvůrci vydali. Natáčeli nejmodernějšími technologiemi jak české, tak polské straně hor. Film vypráví příběh Jizerských hor od jejich vzniku až po současnost.

Dokument Elvis 

Příběh se zabývá složitou dynamikou mezi Presleym a Parkerem, která trvá více než 20 let, od Presleyho vzestupu ke slávě až po jeho nebývalou slávu, na pozadí vyvíjející se kulturní krajiny a ztráty nevinnosti v Americe.
Film je v originálním znění s titulky.

Dokument Krkonoše 

Populárně vzdělávací film, zachycující Krkonoše, nejvyšší české hory, jejich geologický a geomorfologický vývoj, flóru, faunu, historické a kulturní souvislosti činnosti člověka v Krkonoších. Film Vás zavede do nejkrásnějších míst Krkonoš, jako je Sněžka, Obří a Labský důl, Sněžné jámy, Malý a Velký rybník nebo Labský, Pančavský a Mumlavský vodopád nebo pramen Labe.

Dokument Grygar 

Jiří Grygar je jedním z nejslavnějších českých vědců. Astrofyzik, a hlavně popularizátor vědy dokáže i ty nejsložitější otázky našeho světa přiblížit nejjednodušším způsobem. O něco podobného se snaží i celovečerní dokument, na jehož vzniku se podíleli studenti Slezské univerzity v Opavě. Ti s Grygarem nejen vyrazili po veřejných přednáškách a na jeho dlouhé cesty po Česku, ale také získali exkluzivní přístup do argentinské observatoře Pierra Augera, kde se český vědec podílí na fascinujícím výzkumu kosmického záření.
Film se kromě vědeckých aktivit věnuje i životnímu příběhu slavného astronoma, který pochází z rodiny českých Slezanů a se svými rodiči prožil během nacistické okupace vyhnání z pohraničí. Nakonec mu kladou i otázku nejsložitější: Jak je možné, že jako vědec věří v Boha?

Film Havel

Kvůli pandemii neměl film dosud příležitost se na školních projekcích předvést – v tomto ohledu má v sobě obrovský potenciál, téma nemůže zestárnout a každý rok mohou na film chodit stále noví a noví žáci.

 

 

Film V síti

Hororový dokument. Ne tím, že existujou podobní “predátoří” ale tím, KOLIK jich existuje. Jak na to reagovat? Vystopovat je a pozavírat tisíce až desetitisíce mužů, často nejspíš otců a živitelů rodin? To asi nejde. Ale již humbuk, který kolem tohoto dokumentu nastal, snad jejich vyčínání omezí. Minimálně na pár let. Klusák a Chalupová to zvládli výborně.

 

 

Film Jan Palach 

Film vypráví příběh posledních měsíců Palachova života, nekompromisního mladíka, který přinesl krajní oběť v touze vyburcovat národ z okupační letargie a stal se „pochodní č. 1“.

 

 

Film Dunkerk

Novinka Christophera Nolana je válečným velkofilmem z druhé světové války, kdy ve stejnojmenném francouzském městě došlo pod záštitou Operace Dynamo k evakuaci 330 000 spojeneckých vojáků.
Film je v originálním znění s titulky.

Film Anthropoid

Film o výjimečné akci našeho odboje proti Třetí Říši konečně vznikl jako mezinárodní projekt a v AJ. 15 let příprav se Seanu Ellisovi vrátilo – strhující finále přibíjí diváky do sedaček ještě při titulcích.
Film je v originálním znění s titulky.

Film Masaryk

Prožil život bohéma, miloval ženy, hudbu, velká gesta. V jeho srdci bojovala nespoutanost extravagantního umělce s povinností a morálkou úředníka, diplomata. Velkou část života procestoval, ale nikdy nezapomněl na zemi, z níž pocházel, na republiku, kterou založil jeho otec Tomáš Garrigue.

 

Film Učitelka

Tento strhující snímek o síle lidského charakteru inspirovaný skutečnou událostí se odehrává na začátku 80. let a vypráví příběh zdánlivě empatické a laskavé učitelky manipulující prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního prospěchu. Film prozatím získal na MFFKV cenu za nejlepší ženský herecký výkon (Zuzana Mauréry) a Křišťálový glóbus (Jan Hřebejk).